Fullmäktigemöte på Kvarken och exkursion på SCA:s fabrik i Obbola

osterbotten

SVF och SCA

Skogsvårdsföreningen Österbottens fullmäktige samlades lördagen den 12 april och höll vårmötet ombord på Aurora Botnia. Väl framme i Holmsund fortsatte dagen med en exkursion på SCA:s fabrik i Obbola.

Positivare politiska signaler ger hopp

Under fullmäktigemötet gav styrelseordförande Kenneth Påhls en översikt över det gångna året. Påhls lyfte fram virkeshandeln och dess utveckling, det rådande världsläget, läget inom personalen samt aktuella lagar och förordningar som påverkar skogsägandet.

–  Vi ser tecken på att förståelsen för skogsbrukets betydelse till en högre grad finns bland dagens beslutsfattare, både inom EU och på nationell nivå.

Ett exempel är det uppdaterade förslaget gällande definition av gammelskog, där kriterierna nu i större utsträckning urskiljer skyddsvärda skogar gentemot ekonomiskogar. Enligt förslaget skulle gammelskog definieras som minst 140 år gammal barrskog eller minst 100 år gammal lövskog, med ett inslag av 30–40 m³ död ved per hektar. Detta innebär att stora delar av dagens ekonomiskogar inte omfattas av definitionen, vilket i sin tur torde minska risken för restriktioner på brukningsrätten. Även utsikterna för en kommande förändring i inlösningslagen och ett förhöjt skogsavdrag är välkommet.

Styrelseordförande Kenneth Påhls

Sammanlagt 31/39 fullmäktigledamöter och 6/7 styrelsemedlemmar närvarade.

I sin roll som fullmäktigeordförande öppnade Benny Tjäru fullmäktigemötet. Verksamhetsledare Jan Slotte presenterade verksamhetsberättelsen för 2024 och därefter bokslutet. Fullmäktige godkände dessa och styrelsen beviljades ansvarsfrihet. En valberedning utsågs och SLC:s pågående förändringsprogram presenterades.

Världens största kraftlinermaskin på andra sidan Kvarken

Utsikt över SCA:s fabriksområde i Obbola.

Nästa programpunkt under dagen var ett exkursionsbesök vid SCA:s fabriksanläggning i Obbola, där man tillverkar så kallad kraftliner – ett oblekt och mycket slitstarkt papper som används till bl.a. wellpappförpackningar. Kraftliner framställs enbart av barrmassa, eftersom de långa barrträfibrerna är nödvändiga för att ge papperet den styrka som krävs.

SCA är Europas största privata skogsägare med totalt 2,7 miljoner hektar skog, huvudsakligen i norra Sverige men även i Baltikum. I produktion används barrmassa både från SCA:s egna skogar och från externa leverantörer.

Den nya pappersmaskinen, världens största för kraftlinerproduktion, invigdes 2023. Maskinen är 250 meter lång och ökade kapaciteten från 450 000 till 725 000 ton per år. I full drift kan maskinen producera papper i en hastighet på upp till 1 300 meter per minut, men vid tjockare papper sänks hastigheten för att pappret ska kunna torka. Per dygn förbrukas ca 1 100 ton barrmassa och anläggningen i Obbola sysselsätter 300 personer året runt.

En fullt stor pappersrulle väger 120 ton.

Även om fabriken i Obbola främst använder färsk barrmassa för att säkra papprets styrka, spelar återvinning en viktig roll inom SCA:s övriga verksamhet. Fiberåtervinning är även ett område som SCA bedriver verksamhet inom. Dock kan pappersfibrer återvinnas maximalt sju gånger innan de tappar styrka.

Text och foto: Emma Buss

Nyheter

  1. Öppet hus

    Öppet hus på nya Vasakontoret 11.4

    Österbotten

    Välkommen att bekanta dig med våra nya utrymmen, träffa vår personal och prata skog med oss över en kopp kaffe!

    Läs mera
  2. Martin Kuuttinen

    Martin Kuuttinen ny skogsvårdsinstruktör på södra området

    Österbotten

    Martin Kuuttinen från Närpes har utsetts till ny skogsvårdsinstruktör i södra teamet vid Skogsvårdsföreningen Österbotten.

  3. Jonas Törnqvist

    Jonas Törnqvist ny ansvarig för väg- och dikesprojekt från Korsholm i norr till Sideby i söder

    Österbotten

    Jonas Törnqvist har tillträtt tjänsten som ansvarig för väg- och dikesprojekt från Korsholm i norr till Sideby i söder. Törnqvist inledde sitt arbete den 3 mars 2025 och har Malax som placeringsort.